Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo nowoczesną ofertą na rodzimym rynku ofert finansowych. Chociaż w swojej budowie przypomina już świetnie nam znajome kredyty bankowe przydzielane przez standardowe banki. Wypada jednak wskazać na parę ważnych rozbieżności.


Główna z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić sumy wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Analiza historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to kolejna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są obowiązane do badania i weryfikacji osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne podstawy aby domniemywać, że kredyt będzie obsługiwany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieznacznie innych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możności weryfikacji potencjalnej jednostki zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do głównego sprzętu którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym wymagane jest używanie stałych zabezpieczeń spłaty pożyczki